Belka
Piątek, 21 Lutego 2025   imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kajakowe Rajdy na Orientację "Kajakiem po Odrze" 2012

2012-08-31  
Źródło artykułu: http://www.kajaki.szczecin.pl, Autor zdjęć: Robert Filipski
 
Kajakowe Rajdy na Orientację

Pragniemy zaprosić wszystkich mieszkańców Polic do udziału w kajakowej przygodzie. W 2012 roku odbędzie się od 2 do 3 rajdów tego typu w okolicach Szczecina. "Kajakiem po Odrze", to cykl kajakowych imprez na orientację organizowany od 2009 roku. Przeznaczony jest dla osób o różnym stopniu doświadczenia, od początkujących do zaawansowanych. Najlepsi uczestnicy zdobywają "Puchar Odry", do którego wliczane są trzy najlepsze wyniki z imprez.

Aby umożliwić udział w imprezach wszystkim osobom, które chcą rozpocząć przygodę z kajakiem, przygotowaliśmy kategorie z podziałem na stopień zaawansowania. Dla najzupełniej początkujących dla których mapa jest znana tylko z księgarni i półek sklepowych zaś na kajaku byli tylko kilka razy, przygotowaliśmy kategorię dla początkujących TP. Właśnie w tej kategorii warto rozpocząć swoją zabawę z kajakowaniem na orientację. Przygotowana trasa jest dość łatwa o długości nie większej niż 8 kilometrów. Kategoria służy do posmakowania tej formy rekreacji. Po kilku startach stwierdzamy że to jest właśnie to, lub nie dziękuję. Można stwierdzić że to jest swoista szkółka kajakowania na orientację, umożliwiająca dość rekreacyjne pływanie kajakiem na orientację. Nie zrażamy się porażkami czy ostatnimi miejscami, gdyż to przychodzi po kilku startach. Oczywiście są wyjątki.

W imprezie na orientację może uczestniczyć każda chętna osoba w wieku od 10 lat do ... i tutaj spotykamy często osoby w wieku nawet 70 lat. Na czym polega orientacja ? bez względu na formę imprezy zasada jest taka sama. Uczestnik otrzymuje mapę, na której naniesione są miejsca w których znajdują się punkty kontrolne. Zadaniem uczestnika jest pokonać trasę w określonym limicie czasu i potwierdzenie pobytu na punktach kontrolnych. Czasami zdarzają się również małe testy krajoznawcze czy też zadania. W większości imprez wygrywa osoba (drużyna), która zdobędzie jak najmniejszą liczbę punktów karnych. Jak widać zasada imprezy jest prosta, jasna i czytelna.

Oczywiście można usłyszeć głosy, że nie potrafię obsługiwać mapy. Samo jej czytanie, szczególnie na imprezach kajakowych jest bardzo proste i sprowadza się głównie do odczytywania linii brzegowej i porównywania jej z otaczającym nas terenem. Po chwili wszystko staje się jasne i klarowne. Na naszych kajakowych rajdach na orientację, nie doszło jeszcze nigdy do zabłądzenia uczestników.

"Puchar Odry".
Jest to typowo amatorska i dodatkowa forma rywalizacji naszych uczestników aktywnie uczestniczących w imprezach. Wszyscy startujący są automatycznie dodawani do tej punktacji, otrzymując określoną ilość punktów pucharowych w zależności od zajętego miejsca. Prowadzona jest ona w każdej kategorii oddzielnie. Wprowadzane są punkty z wszystkich imprez jednak do rywalizacji wliczane są trzy najlepsze wyniki w sezonie. Czasami zdarza się mniej udany start czy nieobecność z różnych powodów, więc dzięki tej zasadzie nie tracimy punktów.

Dlaczego kajaki ?
A dlaczego nie ? Pozwalają połączyć kilka dziedzin na jednej imprezie. Płynąc kajakiem możemy podziwiać piękne krajobrazy wodne Szczecina i okolic. Możemy nauczyć się współpracy z partnerem w kajaku. Możemy doskonalić swoje umiejętności kajakarskie jak i tak mocno przydatne w życiu orientowanie się w nieznanym terenie. A przede wszystkim rekreacja i ruch.

Zapraszamy do udziału.

Robert Filipski
Komentarze
wiking   2012-06-03 23:00:12
Pierwszym wydarzeniem są IV Mistrzostwa Pomorza Zachodniego w Kajakowych Rajdach na Orientację „MIĘDZYODRZE”. Ze względu na charakter promocyjny, przygotowaliśmy specjalnie trasę dla bardzo początkujących, charakteryzującą się łatwością pokonania i mniejszą długością. Osoby chcące popływać na dłuższym, około 12 km odcinku i lubiące zagadki logiczne zapraszamy do kategorii zaawansowanych. Zasada imprezy jest bardzo prosta. Na podstawie otrzymanej na starcie mapy oraz naniesionych na niej punktów kontrolnych, należy pokonać trasę zdobywając jak najmniej punktów karnych. Zaawansowanym całość zadania utrudniają zagadki logiczne umiejscowione na mapach. Choć, na początku wydające się trudne, na wodzie stają się jasne i logiczne. Jak widać, proponujemy kawałek ciekawej formy spływania kajakiem posiadającego elementy, rekreacji, turystyki, krajoznawstwa i oczywiście rywalizacji. Baza imprezy umiejscowiona jest w Siadle Dolnym, wypożyczalni sprzętu wodnego „Wodnik” (partner). Dla niezmotoryzowanych, zapewniamy transport busem z Ustowa.

Drugim wydarzeniem kajakowym jest IX Weekend z Wiosłem – „W poszukiwaniu odyńca”. Miejscem początku i końca wyprawy są okolice Dziewoklicza. Trasa pokonywana jest z przewodnikiem, ratownikiem i asystentem. Nastawiliśmy się na osoby chcące poznać uroki Międzyodrza, typowo początkujące i pragnące odrobiny rekreacji bez wyścigów. Przepłyniemy kanałem Leśnym (Odyńca), Obnicą, Przekopem Ustowskim, Odrą …. . Przewidywany czas wycieczki do 5 godzin w zależności od składu grupy. Naszym pomysłem kajakowym pragniemy zaprezentować walory turystyki wodnej w Szczecinie oraz ukazać, że Floating Garden w Szczecinie to nie jest mrzonka, lecz istniejący szczeciński, kajakowy raj.

To nie wszystkie atrakcje III sezonu kajakowego Wikinga w 2012 roku. Prawie co tydzień, czekają na chętnych rekreacyjno-turystyczne wyprawy po Odrze, Śródodrzu, jeziorze Dąbie, Międzyodrzu i Płoni, z odrobiną kajakowej przygody, historii i okalającej nas przyrody. Niewątpliwie największą atrakcją będą Miejskie Wycieczki Kajakowe „Szczecińska Wenecja”. Już dzisiaj zapraszamy również do udziału w cyklicznej imprezie kajakowej pn. Szczeciński Kajakowy Rajd na Orientację „Pod Prąd”, która odbędzie się 14 lipca 2012 roku towarzysząc Dniom Odry. Serdecznie zapraszamy po więcej szczegółów na łamy naszych stron internetowych – http://www.Kajaki.Szczecin.pl , gdzie umieszczamy na bieżąco propozycje i regulaminy.

Linki:

Mistrzostwa w Kajakowej Orientacji „Międzyodrze” (regulamin) – http://www.kajaki.szczecin.pl/downloads.php?cat_id=1&file_id=4
Zasady udziału w imprezach kajakowych - http://www.kajaki.szczecin.pl/articles.php?article_id=7
IX Weekend z Wiosłem – http://www.kajaki.szczecin.pl/articles.php?article_id=7
Kalendarz kajakowych wydarzeń 2012 - http://www.kajaki.szczecin.pl/articles.php?article_id=3
Facebook - https://www.facebook.com/kajakizachodniopomorskie
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    policki

    Powiat policki - utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w północno-zachodniej części naszego kraju, w województwie zachodniopomorskim, a stolicą i siedzibą jego władz są Police. Ciekawostkę stanowi fakt, iż jest to powiat o najmniejszym obszarze w skali województwa. Gminy, jakie wchodzą w skład powiatu to: Nowe Warpno, Police, Dobra (Szczecińska), Kołbaskowo.

    Gospodarka powiatu mocno opiera się na przemyśle chemicznym.

    Na miejsce dotrzemy autostradą A6, drogami krajowymi nr 10 i 13, drogami wojewódzkimi 114 i 115.

    Gdy już znajdziemy się na polickiej ziemi warto zobaczyć liczne zabytki w Starym Mieście w Policach, Rezerwat przyrody Świdwie, kościół w Trzeszczynie (XVII w.). Popływać też jest gdzie. W Nowym Warpnie i Trzebieży znajdziemy kąpieliska, a na lewym dopływie Odry, czyli Gunicy, która przepływa przez powiat, uruchomiono szlak kajakowy.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola