Wraz z nadejściem upalnych dni praca w biurowcu czy mieszkaniu staje się coraz bardziej uciążliwa. W tym okresie możemy częściej odczuwać zmęczenie, senność czy rozdrażnienie. Kiedy zawodzą proste sposoby, takie jak otwieranie okien czy zakładanie żaluzji, warto pomyśleć o klimatyzacji. Przez lata wokół klimatyzatorów narosło kilka utartych mitów i niektórym użytkownikom kojarzą się one jedynie z przeziębieniem i alergią. Czy faktycznie jest się czego obawiać?
Klimatyzacja a zdrowie
Przeziębienie spowodowane zbyt niską temperaturą w klimatyzowanym pomieszczeniu to jedna z obaw, która jest najczęściej przytaczana przez przeciwników tych urządzeń. Według zaleceń specjalistów, temperatura nie powinna być niższa niż 5-7° C od tej panującej na zewnątrz. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania. Technologia zapewnia delikatny nawiew i nie powoduje uczucia przeciągu oraz eliminuje wrażenie bezpośredniego nadmuchu chłodnego powietrza. Tym samym osoby przebywające w pomieszczeniu mogą czuć się komfortowo. Przed wyborem sprzętu warto sprawdzić, jakiej jakości filtry zostały w nim zastosowane. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w oczyszczacze, które nie tylko nie szkodzą naszemu zdrowiu, ale poprawiają jakość powietrza, dzięki czemu alergicy, osoby starsze i dzieci mogą oddychać spokojnie.
Zużycie energii
Duże zużycie energii elektrycznej często niepokoi potencjalnych nabywców klimatyzatorów. Klasę efektywności można odczytać z etykiety energetycznej, która znajduje się przy każdym urządzeniu. Jest określona literami od A do G, gdzie A oznacza najniższe zużycie energii. Rozsądnym rozwiązaniem jest sprzęt z funkcją automatycznego przełączania się między dwoma trybami pracy, które różnią się intensywnością procesu schładzania. Ten dwustopniowy system pozwala znacznie ograniczyć zużycie energii, dzięki czemu nie trzeba martwić się rachunkami za prąd. Dodatkowym udogodnieniem będzie także możliwość kontrolowania dziennego, tygodniowego czy miesięcznego średniego zużycia energii.
Głośna praca
Hałaśliwa praca urządzenia to kolejny mit. Obecnie na rynku mamy dostępny szeroki wachlarz cichych klimatyzatorów, które nie powinny zakłócać pracy czy snu domowników. Poziom głośności – zarówno jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej – także można odczytać z etykiety energetycznej. Przykładowo, urządzenie o mocy 3,5 kW może w trybie cichym pracować z głośnością nieprzekraczającą 19 dB(A), podczas gdy średni poziom hałasu w sypialni oscyluje wokół 30 dB(A). Praca urządzenia jest więc praktycznie niesłyszalna.
Powiat policki - utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w północno-zachodniej części naszego kraju, w województwie zachodniopomorskim, a stolicą i siedzibą jego władz są Police. Ciekawostkę stanowi fakt, iż jest to powiat o najmniejszym obszarze w skali województwa. Gminy, jakie wchodzą w skład powiatu to: Nowe Warpno, Police, Dobra (Szczecińska), Kołbaskowo. Gospodarka powiatu mocno opiera się na przemyśle chemicznym. Na miejsce dotrzemy autostradą A6, drogami krajowymi nr 10 i 13, drogami wojewódzkimi 114 i 115. Gdy już znajdziemy się na polickiej ziemi warto zobaczyć liczne zabytki w Starym Mieście w Policach, Rezerwat przyrody Świdwie, kościół w Trzeszczynie (XVII w.). Popływać też jest gdzie. W Nowym Warpnie i Trzebieży znajdziemy kąpieliska, a na lewym dopływie Odry, czyli Gunicy, która przepływa przez powiat, uruchomiono szlak kajakowy. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola